Eaton EGB1110FFG
SKU: CS4864240MPN: EGB1110FFGAlternate Part #: 69D3587G18UPC/EAN: 782114984710
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Single-pole, 110A, 600Y/347 Vac, 25 kAIC at 240 Vac, 18 kAIC at 480 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 110 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 240 Vac |