Eaton ED3225BP10
SKU: CS4864172MPN: ED3225BP10Alternate Part #: 6604C35G24UPC/EAN: 786685020747
Product Details
Eaton Series C, F-frame molded case circuit breaker, 10 bulk pack, 225A, Three-pole, Fixed thermal magnetic trip, ED breaker
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Quantity | 3.0000 |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |