Eaton ED3150VWS18
SKU: CS4864119MPN: ED3150VWS18UPC/EAN: 786685391274
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, ED, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 150A, 240 Vac, 125 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, Without terminals, 12-24 Vac/dc rear with right pigtail, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Calibration | 50°C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 12-24 Vac/dc rear with right pigtail shunt |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |