Eaton ED3150LS22
SKU: CS4864108MPN: ED3150LS22UPC/EAN: 786679046562
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, ED, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 150A, 240 Vac, 125 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, Line and load, 48-127 Vac or 48-60 Vdc rear w/ right pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 48-127 Vac or 48-60 Vdc right pigtail rear |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |