Eaton ECS96W2DAA
SKU: CS4860075MPN: ECS96W2DAAUPC/EAN: 786685618654
Eaton S611 soft starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
S611 Solid-State Soft Starters, Non-combination reduced voltage, NEMA 3R enclosure, No disconnect, 125A, 575V
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 125A max RVSS |
| Type | Non-combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4860075 |
|---|---|
| MPN | ECS96W2DAA |
| UPC/EAN | 786685618654 |
