Eaton ECN2212AAC-R63/B
SKU: CS4859020MPN: ECN2212AAC-R63/BUPC/EAN: 786689018528
Eaton Freedom NEMA enclosed control

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA enclosed control , 208V/60 Hz , NEMA 1 , Combination non-reversing starter , 60A/600V , Type R , Three-phase
Attributes
| Circuit Breaker Rating | 7A |
| Coil Voltage | 120V |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Overload Relay | 1-5A C440 Solid-state overload |
| Size | NEMA size 1 |
| Style | With circuit breaker |
Specifications
| SKU | CS4859020 |
|---|---|
| MPN | ECN2212AAC-R63/B |
| UPC/EAN | 786689018528 |
