Eaton ECC04C1AAA-S3
SKU: CS4854904MPN: ECC04C1AAA-S3Alternate Part #: 3-4483-0085AUPC/EAN: 782116156894
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor, HAND/OFF/AUTO selector switch, 30 A, 110 V/50 Hz, 120 V/60 Hz , NEMA 1, Painted steel, Ten-pole, Non-combination MECH held and MAG latched, C30CN Series
Attributes
| Accessories | HAND/OFF/AUTO selector switch |
| Amperage Rating | 30A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | 12-pole |
| Operation | Mechanically held, magnetically latched |
| Series | C30CN |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854904 |
|---|---|
| MPN | ECC04C1AAA-S3 |
| Alternate Part # | 3-4483-0085A |
| UPC/EAN | 782116156894 |


