Eaton ECC03C1A8A-P23S3
SKU: CS4854398MPN: ECC03C1A8A-P23S3Alternate Part #: 3-4482-0293AUPC/EAN: 786685358550
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor, Red RUN pilot light, HAND/OFF/AUTO selector switch 110 V/50 Hz, 120 V/60 Hz, 30 A, NEMA 1, Painted steel, Eight-pole, 30 A
Attributes
| Accessories | ON/OFF pushbutton |
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | Eight-pole |
| Operation | Electrically held |
| Series | C30CN |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854398 |
|---|---|
| MPN | ECC03C1A8A-P23S3 |
| Alternate Part # | 3-4482-0293A |
| UPC/EAN | 786685358550 |
