Eaton DH222NRKLLV
SKU: CS4849220MPN: DH222NRKLLVUPC/EAN: 786680181450
Eaton heavy duty fusible safety switch






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Custom single-throw fused safety switch, Pole mount, 60 A, Painted galvanized steel, Nema 3R, Neutral, Two-pole, Three-wire, 240 V, Max Hp: 3, 7.5 hp/10, 15 hp/10 hp (1,3PH @ Std fuse/time delay/250 Vdc), #14-#2 Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Application | Heavy commercial and industrial |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Features | Enhanced visible blade |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible with neutral |
| Hp Rating Max | 3, 7.5 hp/10, 15 hp/10 hp (1,3PH @ Std fuse/time delay/250 Vdc) |
| Nema Rating | NEMA 3R |
| Neutral | Included |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Series | K |
| Special Features | Enhanced visible blade |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4849220 |
|---|---|
| MPN | DH222NRKLLV |
| UPC/EAN | 786680181450 |






