Eaton CN15AN3AB
SKU: CS609182MPN: CN15AN3ABAlternate Part #s: CN15AN3ABEAT-CN15AN3ABUPC/EAN: 782113777153
Eaton Freedom NEMA motor control contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control contactor, NEMA Freedom Series Non-Reversing contactor, ⅓ hp at 115V,1 hp at 230V, 1-½ hp at 208,240V, 2 hp at 480,600V maximum horsepower, 120V/60 Hz or 110V/50 Hz coil voltage, 9A, Three-pole, Size 00
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Hp Rating Max | ⅓ hp at 115V,1 hp at 230V, 1-½ hp at 208,240V, 2 hp at 480,600V |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Phase | Single-phase, three-phase |
| Size | 0 |
Specifications
| SKU | CS609182 |
|---|---|
| MPN | CN15AN3AB |
| Alternate Part #s | CN15AN3AB, EAT-CN15AN3AB |
| UPC/EAN | 782113777153 |


