Eaton CLDC3600FVWH09K29P07
SKU: CS4840206MPN: CLDC3600FVWH09K29P07Alternate Part #: 84E1360UPC/EAN: 786685375533
Eaton Series C electronic molded case circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series C electronic molded case circuit breaker, L-frame, CLDC, Electronic LS trip, 600A, Three-pole, 600A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, No terminals, Naval, 50°C, 50/60 Hz, Adjustable, 100% rated
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | CLDC |
| Class | Naval |
| Frame | L |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Permanent Current | Adjustable |
| Rating | 100% rated |
| Rating Plug | A6LES600T1 interchangeable |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 600 A |
| Trip Type | Electronic LS |
| Type | Current limiting |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4840206 |
|---|---|
| MPN | CLDC3600FVWH09K29P07 |
| Alternate Part # | 84E1360 |
| UPC/EAN | 786685375533 |

