Eaton C25DNY178
SKU: CS4845470MPN: C25DNY178Alternate Part #: E1C25DNY178UPC/EAN: 786676028011
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, DIN rail mounting adapter, Quick, Pressure plate, 24 Vdc, 15-50A, two- and three-pole, Contactor, Three-pole, Global listed, D1, Screw, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Auxiliary Contacts | Pressure plate |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Model | Contactor |
| Mounting | Left |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | D1 |
| Terminals | Screw |
| Type | Non-reversing |
| Voltage Rating | 24 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4845470 |
|---|---|
| MPN | C25DNY178 |
| Alternate Part # | E1C25DNY178 |
| UPC/EAN | 786676028011 |
