Eaton C25DNF325A-GL
SKU: CS4844771MPN: C25DNF325A-GLAlternate Part #: D1C25DNF325A-GLUPC/EAN: 786685627755
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 25A, Contactor, Three-pole, Global listed
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (side-by-side) |
| Coil Voltage | 440-480 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame | 15-50 A, two-pole or three-pole |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Special Features | Global ratings |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844771 |
|---|---|
| MPN | C25DNF325A-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNF325A-GL |
| UPC/EAN | 786685627755 |

