Eaton C25DND330TF
SKU: CS4844414MPN: C25DND330TFUPC/EAN: 786676027984
Eaton definite purpose contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 30A, QC Auxiliary Contact, 1NO, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, Contactor, Left, Three-pole, Pressure Plate, Definite Purpose, 24V
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Auxiliary Contacts | Quick connect |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Model | Contactor |
| Mounting | Left |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Pressure plate |
| Type | Definite Purpose |
| Voltage Rating | 24 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4844414 |
|---|---|
| MPN | C25DND330TF |
| UPC/EAN | 786676027984 |



