Eaton C25DND230AA-GL
SKU: CS4844276MPN: C25DND230AA-GLAlternate Part #: D1C25DND230AA-GLUPC/EAN: 786685695426
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 30A, 110V/50 Hz, 120V/60 Hz,two- or three-pole, 15-50A, two- and three-pole, 30A, Contactor, Two-pole, Global ratings, Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side)
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Amperage Rating | 30A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO pressure plate, quick connect (side-by-side) |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Screw |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844276 |
|---|---|
| MPN | C25DND230AA-GL |
| Alternate Part # | D1C25DND230AA-GL |
| UPC/EAN | 786685695426 |

