Eaton C25DNB340T
SKU: CS4844049MPN: C25DNB340TAlternate Part #: E1C25DNB340TUPC/EAN: 782116306466
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, Quick connect (side-by-side), 12 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, Contactor, Three-pole, Binding head screw, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC pressure plate, quick connect (side-by-side) |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 50 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Binding head screw |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844049 |
|---|---|
| MPN | C25DNB340T |
| Alternate Part # | E1C25DNB340T |
| UPC/EAN | 782116306466 |


