Eaton C25DNB240A-GL
SKU: CS4843940MPN: C25DNB240A-GLAlternate Part #: D1C25DNB240A-GLUPC/EAN: 786685693033
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, Quick connect (side-by-side), 15-50A, two- and three-pole, Contactor, Two-pole, Global listed, D1, Binding head screw, Non-reversing
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (side-by-side) |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 50 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Binding head screw and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4843940 |
|---|---|
| MPN | C25DNB240A-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNB240A-GL |
| UPC/EAN | 786685693033 |

