Eaton C25DNA315TC-GL
SKU: CS4843813MPN: C25DNA315TC-GLAlternate Part #: D1C25DNA315TC-GLUPC/EAN: 786685692074
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, 15A, 1NO-1NC pressure plate, 24 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 15A, Contactor, Three-pole, Global listed, D1,Non-reversing
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Amperage Rating | 15A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC pressure plate |
| Coil | 24 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 15 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Binding head screw |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4843813 |
|---|---|
| MPN | C25DNA315TC-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNA315TC-GL |
| UPC/EAN | 786685692074 |

