Eaton B29CGE40TX3E032
SKU: CS4835891MPN: B29CGE40TX3E032UPC/EAN: 786685252643
Product Details
Eaton definite purpose 1-phase starter, Non-reversing w/ C396, Common ctrl, NEMA 1 enclosed, Lugs w/o quick connect terms, 40 A, 24 V coil, No side aux contacts, Std. C396 OLR, 24-32 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 24 V, 50/60 Hz |
| Coil | 24 Vac |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 40 A |
| Enclosure | NEMA 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 40 A |