Eaton B29CGE40TA3E045
SKU: CS4835889MPN: B29CGE40TA3E045UPC/EAN: 786685252599
Eaton definite purpose starter
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose 1-phase starter, Non-reversing w/ C396, Common ctrl, NEMA 1 enclosed, Lugs w/o quick connect terms, 40 A, 24 V coil, 1NO pressure plate, Std. C396 OLR, 9-45 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 24 V, 50/60 Hz |
| Coil | 24 Vac |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 40 A |
| Enclosure | NEMA 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 40 A |