Eaton B29CGC30TA3E005
SKU: CS4835829MPN: B29CGC30TA3E005UPC/EAN: 786685251257
Eaton definite purpose starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose 1-phase starter, Non-reversing w/ C396, Common ctrl, NEMA 1 enclosed, Pressure plate w/o quick connect terms, 30 A, 24 V coil, 1NO pressure plate, Std. C396 OLR, 1-5 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 24 V, 50/60 Hz |
| Coil | 24 Vac |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 30 A |
| Enclosure | NEMA 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 30 A |