Eaton A29CNC15TA3E005
SKU: CS4832019MPN: A29CNC15TA3E005Alternate Part #: 3-2343-003AUPC/EAN: 786685199429
Eaton definite purpose starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing w/ C396, Common ctrl, Open w/ metal mounting plate, Pressure plate w/o quick connect terms, 15 A, 24 V coil, 1NO pressure plate, Std. C396 OLR, 1-5 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 24 V, 50/60 Hz |
| Coil | 24 Vac |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 15 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 15 A |