Eaton A27SGC25C016
SKU: CS4831530MPN: A27SGC25C016Alternate Part #: D1A27SGC25C016UPC/EAN: 786685135649
Product Details
Eaton definite purpose starter, 15 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 10-16 FLA, Common control wiring, Open with metal mounting plate, 15 A IFL, Three-phase, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 440-480 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 25 A IFL |