Eaton A25SGC30A
SKU: CS4830992MPN: A25SGC30AAlternate Part #: 3-4232-0020AUPC/EAN: 782113758121
Eaton definite purpose starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 30 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, Separate control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 30 A IFL, 3 poles, Three-phase, A25, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 30 A IFL |