Eaton A25CNE30A
SKU: CS4830962MPN: A25CNE30AAlternate Part #: D1A25CNE30AUPC/EAN: 782114210246
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 30 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, Common control wiring, Open with metal mounting plate, 30 A IFL, bimetal, Three-phase, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 30 A IFL |
| Model | Starter |
| Overload Relay | Bimetal |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4830962 |
|---|---|
| MPN | A25CNE30A |
| Alternate Part # | D1A25CNE30A |
| UPC/EAN | 782114210246 |


