Eaton A25CNC25BA
SKU: CS4830944MPN: A25CNC25BAAlternate Part #: D1A25CNC25BAUPC/EAN: 786689004330
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 25 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 1NO, Common control wiring, Open with metal mounting plate, 25 A IFL, Three-phase, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 25 A IFL |
| Model | Starter |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4830944 |
|---|---|
| MPN | A25CNC25BA |
| Alternate Part # | D1A25CNC25BA |
| UPC/EAN | 786689004330 |


