Eaton 70-7558-9
SKU: CS5025934MPN: 70-7558-9UPC/EAN: 786679170557
Eaton safety switch base

$403.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton safety switch base,Switching base,100A,NEMA ⅓R/4/12,Two-pole,600V,Switching base,Heavy-duty,Replacement 100A switch base, 2-pole, 600V,600V
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Product Category | Switching base |
| Switch Type | Heavy duty |
| Type | Switching base |
| Used With | Replacement 100A switch base, 2-pole, 600V |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5025934 |
|---|---|
| MPN | 70-7558-9 |
| UPC/EAN | 786679170557 |




