Square D NSYCCOTHOF
SKU: CS4812160MPN: NSYCCOTHOF
ClimaSys CC - simple thermostat 250V - range of temperature 0…60°C - NO - °F

$42.48
UnitAvailable on backorder
Product Details
ClimaSys CC Simple Thermostat
- Product or Component Type: Simple Thermostat* Dimensions: H68xW33xD44mm* Sensor Type: Bimetal* Contacts Type and Composition: NO* Electrical Connection: 4 terminals 2.5mm* Degree of Protection: IP20* Color: Light Grey
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -20-80 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -20-80 °C |
| Colour | light grey |
| Contact Resistance | 10 mOhm |
| Contacts Type And Composition | NO |
| Information Displayed | temperature in °F |
| Ip Degree Of Protection | IP20 |
| Material | PC |
| Mounting Location | Spacial upright# #35 mm DIN rail# #on mounting plate# #cross rails |
| Mounting Mode | clipped |
| Product Certifications | UL |
| Product Name | ClimaSys CC |
| Product Or Component Type | simple thermostat |
| Range | ClimaSys |
| Sensor Type | bimetal |
| Service Life In Cycles | 100000 cycles |
| Temperature Setting Range | 0-60 °C |
Specifications
| SKU | CS4812160 |
|---|---|
| MPN | NSYCCOTHOF |







