Eaton M22-DDLM-WS
SKU: CS4898743MPN: M22-DDLM-WSAlternate Part #: 3-5467-015AUPC/EAN: 786685272320
Eaton M22 modular pushbutton





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton M22 modular pushbutton, 22.5 mm, Top Flush, Bottom Extended, Momentary, Illuminated, Bezel: Silver, Button: Top Green, Bottom Red, IP66, NEMA 4X, 13, Light 100,000 hours, Button 200,000 Operations
Attributes
| Actuator | Top flush, bottom extended, dual button |
| Actuator Function | Momentary |
| Application | Pushbutton |
| Bezel | Silver |
| Button Color | Top: green, bottom: red |
| Environmental Rating | IP66, NEMA 4X, NEMA 13 |
| Illumination | Illuminated |
| Operating Cycles | Light: 100,000, button: 200,000 |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Special Features | M22 series |
| Type | 22.5 mm Modular |
Specifications
| SKU | CS4898743 |
|---|---|
| MPN | M22-DDLM-WS |
| Alternate Part # | 3-5467-015A |
| UPC/EAN | 786685272320 |







